Home » Cele mai bune motoare 2015: lista completa » Cele mai bune motoare 2015: lista completa

Cele mai bune motoare 2015: lista completa

Cele mai bune motoare - BMW i8
HomeJune 24, 2015 at 9:36 am

A fost anuntata lista cu cele mai bune motoare din cadrul concursului: “Motorul anului 2015”. Propulsoarele au fost initial divizate pe grupe in dependenta de capacitatea cilindrica, ca intr-un final sa fie desemnat cate un invingator pentru fiecare grupa si unul in clasamentul general.

Motorului anului 2015: clasamentul general

La general, in varful listei cu cele mai bune motoare, se afla unitatea hibrida a lui BMW i8 ce are la baza propulsor de 1.5 litri. Pe locul 2, s-a clasat  agregatul Ford Ecoboost 0.9 – invingatorului ultimelor 3 editii ale concursului. Pe locul 3, juriul format din 65 de jurnalisti, a plasat agregatul cu volumul de 1.2 litri a celor de la PSA Peugeot Citroen.  Acesta este montat pe o gama larga de modele a concernului francez, printre care: Peugeot 208, Peugeot 308, Citroen C3, C3 Picasso, DS3, C4 Cactus,C4 s.a.

Cele mai bune motoare 2015: sub 1.0 litri

La aceasta categorie, nu au avut loc suprize prea mari. Primul loc, cum era si de asteptat, a fost adjudecat de motorul 1.0 Ecoboost produs de Ford. Pe locul 2, se afla unitatea turbo cu trei cilindri si 999 cmc dezvoltata de GM (Opel  Corsa, Opel Adam), iar pe 3, a fost plasat motorasul BMW de 657 cmc. Acesta este utilizat pentru prelungirea autonomiei electrice la modelul BMW i3. Pe locul 6 in cadrul acestei grupe, poate fi gasit agregatul 0.9 TCE a grupului Renault/Nissan.

Cele mai bune motoare - Ford 1.0 Ecoboost

Cele mai bune motoare 2015: categoriile 1.0 – 1.4 litri si 1.4 – 1.8 litri

In grupa cu propulsoare pana in 1.4 litri, cele mai multe voturi a adunat sus-mentionatul motor PSA 1.2. Acesta este urmat de repezentantii VW: 1.4 TSI Twincharger  si 1.4 TSI hibrid pentru VW Golf GT3 si Audi A3 e-tron.

In categoria 1.4 – 1.8 litri, primele trei locuri ale clasamentului sunt ocupate dupa cum urmeaza: BMW 1.5 turbo benzina (BMW i8), Volkswagen 1.8 TFSI si,  BMW/PSA Peugeot- Citroen 1.6 benzina turbo.

Cele mai bune motoare 2015: categoriile 1.8 – 2.0 litri si 2.0 – 2.5 litri

Printre motoarele cu volumul intre 1.8 si 2.0 litri, cel mai bine s-a clasat Mercedes-AMG benzina 2.0. Pe locul 2 a iesit unitatea 1.8 TFSI a celor de la Volkswagen, iar pe 3, agregatul BMW TwinPower, 2.0 litri, benzina.

La categoria, 2.0 – 2.5 litri, invingator a fost declarat motorul Audi 2.5 TFSI. Acesta este urmat de unitatea diesel Mazda 2.2 SkyActive, iar pe 3, s-a clasat agregatul turbo, Ford 2.3 Ecoboost.

Cele mai bune motoare 2015: categoriile 2.5 – 3.0 litri si 3.0 – 4.0 litri

BMW au reusit o dubla in categoria de volum 2.5 – 3.0 litri, ocupand locurile 1 si 2 cu unitatile BMW M 3.0 turbo si BMW 3.0 Twin Power. Prima intra in dotarile modelelor M3 si M4, iar cea de-a doua, propulseaza o gama de automobile  mult mai larga:  BMW Seria 1 M coupe, 235i, 640i, 335i, 535i, X3 35i, X4 35i, X5 35i, X6 35i s.a. Pozitia cu numarul 3, a fost adjudecata de unitatea Porsche 2.7 DI.

Printre motoarele cu capacitatea maxima de 4.0 litri, cel mai bun a fost declarat agregatul McLaren V8 3.8. Pe locul 2, s-a clasat agregatul turbo V8 de 4.0 litri a lui Mercedes-AMG, iar pe 3, unitatea Porsche 3.8 Boxer.

Cele mai bune motoare - Audi 2.5 TFSI

Cele mai bune motoare 2015: peste 4.0 litri

In grupa cu cele mai voluminoase motoare, lideri incontestabili sunt propulsoarele marca Ferrari. Astfel,  locurile 1 si 2 au fost ocupate de unitatile Ferrari V8 4.5 (Ferrari 458 Italia, 458 Speciale) si Ferrari V12 6.3 (Ferrari F12 Berlinetta). Locul 3 a fost adjudecat propulsorul german Mercedes-AMG V8 5.5.

Pe langa categoriile amintite mai sus, organizatorii concursului au decernat premii si celor mai bune motoare de performanta: 1. Ferrari 4.5 V8, 2. Mercedes-AMG 4.0 biturbo V8 si 3. Porsche 3.8 Boxer DI.